Abbott Galaher Paddling Scores



Abbott Stevens Galaher

Check out some of Abbott's race stats below.


From the "West Hawaii Today" newspaper:
The Hawaii Island Paddlesports Association, the solo and duo paddling association for the Big Island, converged on Honaunau Saturday for the Uncle Louis Kelikolio Race.

The race was dedicated to the memory of Abbott Galaher, one of HIPA's more competititive paddlers. He died Wednesday of a massive heart attack at the age of 47. The race he founded many years ago (which is held in December) will continue to be known as Abbott's Race.

The 8 - mile long course honors went to Lambert Lee Loy and Ken Powell (1:08:57), an OC - 2 crew called "Team Abbott."

Paddling

Keoua Canoe Club's Uncle Kelikolio Race,

held Saturday at Honaunau


LONG COURSE

8 - plus miles - Honaunau to Kaawaloa Point and back
Overall Place & Name (s) Time Division Place
1 Team Abbott 1:08:57 1st OC - 2 Men
2 Bruce Ayau 1:11:20 1st Open Men
3 Steve Blyth 1:11:22 2nd Open Men
4 Gene McNerny & Isaiah Bobnar 1:12:20 2nd OC - 2 Men
5 Alan Lipp 1:12:39 3rd Open Men
6 George Abood 1:12:48 1st Surfski Men
7 Nate Hendricks 1:12:50 1st 30 - 39 Men
8 Pepper Chong 1:12:57 1st 40 - 49 Men
9 Ikaika Hauanio 1:13:48 1st 20 - 29 Men
10 Cherisse Kelii & Scott Jones 1:14:14 1st OC - 2 Mixed
11 Cap Allen 1:14:29 1st 50 - 59 Men
12 Afa Tuaolo 1:15:05 2nd 40 - 49 Men
13 Graham Haines 1:15:11 2nd Surfski Men
14 Britt Craven 1:15:13 2nd 30 - 39 Men
15 Mark Gilliland 1:16:03 3rd 40 - 49 Men
16 Nicholas Ah Yo & Alvin Furumoto 1:16:28 3rd OC - 2 Men
17 Jacques Blais 1:16:46 2nd 50 - 59 Men
18 Kafoa Hala Latu 1:17:05 3rd 30 - 39 Men
19 Greg Knapp 1:17:19.6 3rd 50 - 59 Men
20 Dane Enos 1:17:19.8 4th 40 - 49 Men
21 Daniel Leyva 1:17:30 5th 40 - 49 Men
22 A. D. Ackerman 1:17:55 4th 50 - 59 Men
23 Jymi Friday & Bev Tuaolo 1:18:05 1st OC - 2 Women
24 Jason Cyran 1:18:31 3rd Surfski Men
25 Marc Etherton 1:18:36 5th 50 - 59 Men
26 Herman Makua 1:18:56 4th 30 - 39 Men
27 Cheryl Villegas 1:19:23 1st Open Women
28 Bob Momsen 1:21:01 6th 50 - 59 Men
29 Bill Hamar 1:21:30 6th 40 - 49 Men
30 Jeffrey Toci 1:22:25 5th 30 - 39 Men
31 Patty Eames 1:23:48 2nd Open Women
32 Ronona Della Cioppa 1:24:49 3rd Open Women
33 Nicki Lacey Enos 1:25:15 1st 30 - 39 Women
34 Beth Graves 1:25:57 1st 40 - 49 Women
35 Debbie Cheever - Follett 1:26:16 2nd 40 - 49 Women
36 Gerri Hala Latu 1:27:16 2nd 30 - 39 Women
37 Susie Shaw 1:29:32 1st 50 - 59 Women
* NOTES: The next Hawaii Island Paddlesports Association race takes place Feb. 9 in Hilo and is sponsored by Puna Canoe Club. Registration begins at 8 a.m. at Puna Canoe Club's Halau, followed by a prerace meeting at Richardson's Park at 9: a.m. The course starts at Richardson's Park and finishes at Hilo Bayfront. For course updates, call the HIPA hotline at 969 - 6695.
Feb-04-Sun-2001
Hawaii Island Paddlesports Association presents
The Uncle Louis Kelikolio Race
5.5 miles - Honaunau to Palemano Point and back
 
Place   Time   Name
1.   49:11   Bruce Ayau
2.   49:28   Pepper Chong
3.   49:44   Chad Cabral
4.   50:06   Rebekah Manzon /Mel Pauole
5.   50:49   Keoki Lindsey
6.   51:01   Isaiah Bobnar
7.   51:21   Sue LaLanne/Leo Santimer
8.   51:29.1   Eddie Hayward
9.   51:29.9   Darren Tagawa/Raleigh Loando
10.   51:59   Keola Lindsey
11.   52:07   Peggy Anderson/Abbott Galaher
12.   52:58   Ikaika Hauanio
13.   53:06   Ikaika Kanuha
14.   53:30   Jim Elliott
15.   53:51   Kelly Starr/Laurel Lavergne
16.   54:22   Nancy Perry/A.J. D'Mauro
17.   54:49   Chuck Murphy
18.   55:27   Bob Momsen
19.   56:02   Cindy Chong/Christine Williams
20.   56:16   Randy Campbell
21.   57:11   Yasu Tanaka
22.   57:17   Jessie Eames
23.   57:45   David Kermott
24.   58:02   Moke Paikuli
25.   58:33   Skip Derieg
26.   58:35   Miri Sumida
27.   58:37   Rafael Ramirez
28.   58:52   Al Conrad
29.   59:03   Eda Hinchcliff/Karen Van Pelt
30.   59:11   John Cook
31.   59:31   Bucky Logan
32.   1:00:03   Peter Greenwell
33.   1:00:26   Pam & Reggie Lindo
34.   1:01:16   Vicki Atherton/Apryl Dinson
35.   1:01:17   George Siefkin
36.   1:01:32   Gerri Lee Hong
37.   1:01:37   Dondi Dawson
38.   1:04:35   Nolan Chock
39.   1:05:07   Emily Claspell
40.   1:06:15   Jeff Toci
41.   1:08:40   Sammi Stanbro
42.   1:16:22   Chet Ciccarelli



Year 2000 Registration Relay Race HIPA
January 8, 2000- Kailua-Kona, Hawaii
Overall Race Results

Place    Time Crew Names
1    43:45 Lambert Lee Loy/Ken Powell
2    44:49 Carrie Sue Hendricks/Abbott Galaher
3    50:38 Kevin Lindsey/Cheryl Villegas/Toby Wilkinson
4    51:07 Mel Pauole/Keoki Lindsey/Keoni Lindsey
5    51:26 Bruce Clifford/Mark Wilson/David Matsushima
6    51:48 Tony Fitzpatrick
7    52:29 Matthew D'Avella/Debbie Cheever/Eddie Hayward
8    52:32 Greg Knapp/Isaiah Bobnar/Kristi Kranz
9    53:01 Mark Blanchard/Greg Asbell/Ginger Thomas
10    53:03 Daniel Leyva/Ed Van Pelt/Keven Rinkenbach
11    53:22 Mike Woodbury/David Hiranaka
12    53:31 Jim Kreofsky/David Kermott/Bob Bruce
13    53:58 Bev Marica/Chad Dunhour/Gene McNerny
14    55:05 Beth Alcouloumre/Chris Young/A.D. Ackerman
15    55:15 Mark Oliver OC-1 SOLO
16    56:18 Peter Greenwell/Jessica Eames/Sean Akana
17    56:22 Susie Shaw/Megan Gelman
18    56:32 Patty Eames/Rob Villegas/Sue LaLanne
19    57:29 Chuck Murphy/Joan Campbell/Al Conrad
20    58:19 Willy Dunhour/Leila Jones/Vicki Atherton
21    58:21 Anthony Kim/John Cook/George Siefkin
22    58:22 Randy Campbell/Kathleen Leahy/Scott Ferry
23    1:00:06 Peter Lasich/Peggy Spencer/Fred Berengue
24    1:00:18 Denise Murphy/Yasu Tanaka/Nolan Chock



1999 P3 MASTERS WA'A KAUKAHI
November 6, 1999 - Kailua-Kona, Hawaii
Overall Results


1st Leg: Honokohau Harbor to Coast Guard Buoy to Kamakahonu Beach (Kailua Pier) 5 miles
2nd Leg: Kamakahonu Beach (Kailua Pier) to Keauhou Bay 6.2 miles

Place   Time   Division             Crew Names
1   1:34:22   MASTERS/1 Lambert Lee Loy/Ken Powell & Abbott Galaher/David Ayau
2   1:42:57   SR. MAST/1 Leo Santimer/Mike McQuaid
3   1:43:18   SR. MAST/1 Bruce & Carol Clifford/ & Bob Bruce/Penny Merryman
4   1:46:54   SR. MAST/2 Greg Asbell/A. D. Ackerman
5   1:47:51   SR. MAST/3 Willy Dunhour/Sean Murphy
6   1:50:02   MASTERS/1 Cheryl Villegas/Mark Wilson
7   1:50:36   MASTERS/1 Steve Blyth/Alan Lipp
8   1:50:57   MASTERS/1 Raleigh Loando/Apryl Egusa-Eckart & Anthony Kim/Sono Flores
9   1:51:07   MASTERS/2 Kevin Rinkenback/Paul Bradley
10   1:52:38   SR. MAST/1 Kurtis Yamauchi/Patty Eames
11   1:52:44   MASTERS/1 Amy Young/Susan Cordell
12   1:55:45   MASTERS/2 Reg & Pam Lindo & Eda Hinchcliff/Yasu Tanaka
13   1:57:52   GR. MAST/1 Peter Greenwell/Tay Perry
14   1:59:14   GR. MAST/1 Jim & Marcia Kreofsky
15   2:00:03   MASTERS/2 Marsha Isaacs/Marc Etherton
16   2:01:10   MASTERS/3 Randy Botti/Carmen Bowman
17   2:02:00   MASTERS/3 Greg Matuz/Fred Berengue
18   2:02:25   SR. MAST/2 Beanie Heen/Denise Murphy
19   2:04:53   GR. MAST/2 Harry Buscher/David Rietow
20   2:04:56   GR. MAST/2 Shay Bintliff/John Cook
21   2:05:09   MASTERS/2 Debbie Cheever-Follett/Jymi Friday
22   2:06:19   MASTERS/4 Carol Farkas/Craig Clark
23   2:06:35   GR. MAST/3 Nancy Perry/A. J. DiMauro
24   2:10:48   GR. MAST/4 Pamela & Chuck Murphy
25   2:16:02   MASTERS/4 Al Conrad/Julie Bareto
26   2:18:39   SR. MAST/3 Bev Marica/Peter Lasich
27   2:27:20   MASTERS/3 Emily Burt/Carol Carroll



Honolulu Star-Bulletin Sports Hawaii Beat Scoreboard

Tuesday, April 15, 1997

PADDLING

Waikiki Beach BoysLong Distance Race
Off Magic Island, Saturday

Men

Open: 1. Keala (crew names unavailable) 1:06:13. 2. Waikiki Beach Boys 1:07:05. 3. Lanikai 1:07:05. 4. Outrigger CC 1:09:33. 5. Hui Lanakila 1:11:21.

Masters: 1. Keauhou CC (Lambert Lee Loy,Dennis Ruzicka, Abbott Galaher, Eugene McNerney, Mark Gilliland, Kenneth Powell) 1:10:48. 2. Lanikai CC 1:11:45. 3. Kaiola CC 1:12:48. 4. Lokahi 1:13:36. 5. Koa Kai 1:20:41.

Senior masters: 1. Lokahi 1:12:45 (Butch Ukishima, Alvin Nishimura, Bill Tsuji, Billy Rees, Bernie Paloma, Randy Fernandez) 1:12:45. 2. Hanalei 1:14:56. 3. Anuenue #80 1:15:35. 4. Hui Nalu 1:22:24. 5. Anuenue #93 1:23:08.

Women

Open: 1. Outrigger (Mary Smolenski, Donna Kahakui, Sara Ackerman, Diana Clifford, Nicole Wilcox, Kisi Haine) 55:57.35. 2. Koa Kai 55:57.50. 3. Lokahi 57:16.00. 4. Kaiola 58:34.00. 5. Healani 1:00:19.

Masters: 1. Keauhou (Beverly Lee Loy, Kathy Kaai, Karen Hamer, Marcia Rogers, Mary Joe Bye, Beverly Marica) 1:00:57. 2. Koloa Outrigger 1:01:09. 3. Lanikai 1:02:20. 4. Kaiola 1:02:43. 5. Koa Kai 1:04:19.

Mixed

Open: 1. Hui Lanakila (Mahealani Lum, Christina Turney, Mike Lum, Raven Aipa, Kalama Heine, HealiiHeine) 53:21. 2. Leeward Kai 58:16. 3. Windward Kai 59:44. 4. Hui Nalu 1:00:01. 5. Koa Kai 1:04:38.

Masters: 1. Na Kaoi (Tammy Aipa, Arlene Reraentes, Bubba Haole, Sean Nahalea, Lani Nann, Joseph Napoleon) 55:00. 2. Windward Kai 1:02:01. 3. Kai Po'Ha 1:03:31. 4. Waikiki Yacht Club 1:07:46.


Tuesday, March 11, 1997

PADDLING

Open Ocean RaceAt Hilo
Saturday, March 8
Long course, 12 miles

Men's canoe

Open--1. Alan Lipp 1:43:09. 2. Steve Blyth 1:43:36. 3. George Leslie 1:44:37. 18-29--1. Britt Craven 1:46:53. 2. Tivanti Fry 1:52:45. 30-39--1. Scott Jones 1:45:36. 2. Herman Makua 1:55:18. 3. Dave Matsushita 1:56:51. 40-49--1. Mark Myers 1:45:58. 2. Abbott Galaher 1:51:50. 3. Fred Berangue 2:02:22.

Women's canoe

Open--Leeann Anderson 2:03:47.

Men's kayak

Open--1. Afa Tuaolo 1:36:48. 2. Stan Cann 1:37:32. 3. Mark Gilliland 1:38:35. 30-39--1. Charles Dawrs 1:39:31. 2. Ed Dawrs 1:49.27. 40-49--1. Ted Baldau 1:42:28. 2. Bud Carlson 1:43:59. 3. Graham Haines 1:49:59. 50-over--Clyde Hedlund 1:45:24.

Women's kayak

Open--1. Elizabeth Dolezal 1:50:06. 2. Bev Tuaolo 1:53:48.

Short course, 8 miles

Men's canoe

Novice A--1. Steve Berangue 1:21:16. 2. Greg Matuz 1:33:26. Novice B--1. Nate Kaluhiwa 1:19:14. 2. Mike O'Shaughnessy 1:21:36. 3. David Kermott 1:21:52. Kupuna--John Cook 1:29:13. Cruiser--1. Mel Pauole 1:19:06. 2. Bruce Ayau 1:19:28. 3. Bruce Clifford 1:20:36.

Women's canoe

Novice A--Patricia Eames 1:31:20. Cruiser--Cheryl Villegas 1:28:01.

Men's kayak

Novice B--1. Paulo Burns 1:13:10. 2. Ray Elia 1:14:37. Cruiser--Gary Cruder 1:17:24.



Women's kayak

Novice A--Lisa Hadway 1:29:33. Novice B--Kelly Sonognini 1:32:42. Cruiser--Susan Shaw 1:28:43.
Wednesday, March 26, 1997

PADDLING

Kanaka IkaikaOpen Ocean RaceSunday's results
Long course, 12 miles

Men's canoe

Open: 1. Thibert Lussiaa 1:30:40. 2. Britt Craven 1:35:52. 3. Michael Judd 1:37:01.
30-39: Herman Makua 1:41:36. 40-49: 1. Kurtis Yamauchi 1:38:16. 2. Abbott Galaher 1:41:03.
50andover: 1. Mel Pauole 1:37:56. 2. Bob Bruce 1:42:16.
Tandem: Lambert Lee Loy/Ken Powell 1:30:23.

Women's canoe

Open: Ronona Clark 1:57:13.

Men's kayak

Open: 1. Stan Cann 1:28:00. 2. Mark Gilliland 1:28:26. 3. Ted Baldau 1:32:22.
30-39: Ed Dawrs 1:35:34. 40-49: 1. Bud Carlson 1:34:09. 2. Graham Haines 1:34:52.

Women's kayak

Open: Bev Tuaolo 1:39:20.
Short course, 6 miles

Men's canoe

Novice A: 1. Chuck Murphy 38:34. 2. Sean Murphy 39:11. 3. Leo Santimer 39:35. B: 1. Dave Kermott 38:32. 2. Dave Powell 38:49. 3. Jarret Aguiar 39:22.
Kupuna: 1. Ed Van Pelt 40:46. 2. Dave Thompson 41:19. 3. John Cook 41:49. Cruiser: 1. Scott Jones 35:08. 2. Jack Gillen 37:28. 3. Billy Bates 38:29.
Tandem: Regi Lindo/Clyde Hedlund 38:19.

Women's canoe

Novice A: Patricia Eames 42:48. B: 1. Peggy Spencer 44:54. 2. Leila Jones 46:44. Kupuna: J.J. Logan 54:57.

Men's kayak
Novice A: Mike Divinski 34:41. B: Ray Elia 36:14.

Women's kayak

Novice A: Jill Dawrs 39:54. Cruiser: Marcia Isaacs 39:41.


Wednesday, March 12, 1997

PADDLING

Open Ocean RaceAt Hilo
Saturday, March 8
Long course, 12 miles

Men's canoe

Open--1. Alan Lipp 1:43:09. 2. Steve Blyth 1:43:36. 3. George Leslie 1:44:37.
18-29--1. Britt Craven 1:46:53. 2. Tivanti Fry 1:52:45.
30-39--1. Scott Jones 1:45:36. 2. Herman Makua 1:55:18. 3. Dave Matsushita 1:56:51.
40-49--1. Mark Myers 1:45:58. 2. Abbott Galaher 1:51:50. 3. Fred Berangue 2:02:22.

Women's canoe

Open--Leeann Anderson 2:03:47.

Men's kayak

Open--1. Afa Tuaolo 1:36:48. 2. Stan Cann 1:37:32. 3. Mark Gilliland 1:38:35.
30-39--1. Charles Dawrs 1:39:31. 2. Ed Dawrs 1:49.27.
40-49--1. Ted Baldau 1:42:28. 2. Bud Carlson 1:43:59. 3. Graham Haines 1:49:59.
50-over--Clyde Hedlund 1:45:24.

Women's kayak

Open--1. Elizabeth Dolezal 1:50:06. 2. Bev Tuaolo 1:53:48.

Short course, 8 miles

Men's canoe

Novice A--1. Steve Berangue 1:21:16. 2. Greg Matuz 1:33:26.
Novice B--1. Nate Kaluhiwa 1:19:14. 2. Mike O'Shaughnessy 1:21:36. 3. David Kermott 1:21:52.
Kupuna--John Cook 1:29:13.
Cruiser--1. Mel Pauole 1:19:06. 2. Bruce Ayau 1:19:28. 3. Bruce Clifford 1:20:36.

Women's canoe

Novice A--Patricia Eames 1:31:20.
Cruiser--Cheryl Villegas 1:28:01.

Men's kayak

Novice B--1. Paulo Burns 1:13:10. 2. Ray Elia 1:14:37.
Cruiser--Gary Cruder 1:17:24.

Women's kayak

Novice A--Lisa Hadway 1:29:33.
Novice B--Kelly Sonognini 1:32:42.
Cruiser--Susan Shaw 1:28:43.



© 1997 Honolulu Star-Bulletin
http://starbulletin.com