Race Results

Race Results

Unless otherwise noted, names in bold in race results where underlined by Bob Galaher
Sel Hannah Wins Franconia Slalom

Downhill Open

Skinner Sets Run Record

Skinner of B. U. Wins Class C Downhill

Sugar Slalom To Meservey

Galaher Winner At Uncanoonuc

Bob Galaher Wins Race at Uncanoonuc Ski Club

Sunday'S Moosilauke Results

Webber Cup For Men

Sel Hannah Wins Franconia Slalom

Brooks and Tobin Tied for Second in Fast Run

Franconia, N. H., Jan 12 - Hannah, running for the Franconia Ski Club and who, exactly eight weeks ago suffered an attack of appendicitis, triumphed over a field of 63 in the slalom race held on Cannon Mountain in Franconia Notch, N. H., today. Sel, ex-Dartmouth captain, exhibited beautiful technique and covered the 2000-foot run in 1:05 flat. However, his margin of victory was exceptionally slim as Herb Brooks of Franconia unattached and John Tobin of Dartmouth Outing Club, completed the course in 1:05.4 to tie for second-place honors. Bobby Clark and Ray Ellis, both of U. N. H., placed fourth and fifth, respectively. It is interesting to note that three of the first four places went to Franconia boys: Sel Hannah, Herb Brooks, and Bobby Clark, who ran for U. N. H. The summary:

 1—Sel Hannah, Franconia Ski Club............. 1:05.0
 2—Herb Brooks, Franconia (unattached)............. 1:05.4
 2—Jack Tobin, D O C ............. 1:05.4
 4—Bob Clark, U N H ............. 1:07.4
 5—Ray Ellis, U N H ............. 1:09.6
 5—Han Thorner, Franconia ............. 1:09.6
 5—Finn Ferner, Harvard ............. 1:09.6
 8—Al Sise, The Schussverein ............. 1:10.0
 9—Ralph Townsend, U N H ............. 1:10.2
10—Robert Cann, Tecumseh Ski Club ............. 1:10.4
11—Heinz Krebs, German Ski Club of N Y ............. 1:10.8
12—Ray Bowles, U N H ............. 1:11.4
12—Bernard Murphy, Northern Ski Devils ............. 1:11.4
14—Adelbert Ames, Harvard ............. 1:12.0
15—Spif Little, D O C ............. 1:12.6
16—Henry Chase, Franconia Ski Club ............. 1:12.8
17—Francis McClennan, unattached............. 1:13.2
17—Will Shaw, unattached............. 1:12.2
19—Norman Palmer, Franconia Ski Club (Junior) .... 1:13.4
20—Bill Halsey, Harvard ............. 1:13.8
21—Edgar Costello, U N H ............. 1:14.0
22—Wendell Broomhall*, Chisholm Outing Club ....... 1:14.2
23—Donald Sawyer, Franconia Ski Club (Junior) .... 1:14.4
24—R Gallagher(sic), Uncanoonuc Ski Club ............. 1:15.0
25—Ollie Cole, Plymouth Ski Club ............. 1:15.6
25—Vernon Taylor, Franconia Ski Club (Junior) .... 1:15.6
27—Robert Middleton, U N H ............. 1:16.4
28—Gordon Spauldin, Northern Ski Devils ............. 1:16.8
29—Fred Brooks, Franconia Ski Club (Junior) ...... 1:17.2
30—Dale Gibson, northern Ski Devils ............. 1:17.4
31—Paul Townsend, U N H ............. 1:18.0
31—Allison Merrill, U N H ............. 1:18.0
33—Fred Greene, Franconia Ski Club ............. 1:19.3
34—Eddie Blood, U N H ............. 1:19.4
35—Charles McLane, D O C ............. 1:19.5
36—R Knight, U N H ............. 1:19.8
37—Ed Gould, U N H ............. 1:20.0
38—Ralph Desroches, U N H ............. 1:20.6
39—Sid Russel, Pleasant Mt. Ski Club ............. 1:21.2
40—B Lenetot, Northern Ski Devils ............. 1:21.2
41—W Andrews, Uncanoonuc Ski Club ............. 1:21.8
43—Andy Marshall, Jr Schussverein ............. 1:23.0
44—P Martin, U N H ............. 1:26.0
45—Ed Dickson, White Mt. Ski Runners ............. 1:26.6
46—Charles Stiassni, Yale Outing Club ............. 1:26.6
47—J Libby, Northern Ski Devils ............. 1:26.6
48—Roger Wilson, Harvard ............. 1:26.8
49—Eddie Cole, Plymouth Ski Club ............. 1:28.0
50—F Donahue, Northern Ski Devils ............. 1:29.8
51—Frank Noury, unattached ............. 1:30.2
52—W Thurston, Harvard ............. 1:32.3
53—P Fields, Harvard ............. 1:37.5
54—Maurice Finn. Northern Ski Devils ............. 1:37.6
55—Howard Pfaelzer, Franconia Ski Club ............. 1:38.4
56—C Chase, U N H ............. 1:40.3
57—Minot Hubbell, Franconia Ski Club ............. 1:53.8
58—R Depinquertain, Uncanoonuc Ski Club ............. 1:54.6
59—A Harden, Uncanoonuc Ski Club ............. 1:57.4
60—A Connolly, Tecumseh Ski Club............. 2:04.8
61—Dick Stiegler, Franconia Ski Club ............. 1:06.6
62—Vern Robinson, Northern Ski Devils ............. 1:07.2
    D Linscott, U N H ............. Disq

Not underlined in clipping but Wendell Broomhall later served with Bob Galaher in 10th Mountain Division.

Back to Top | Home


A 17-year-old high school senior, Sid Russel of Norway, sheared 20 seconds from the U.S. Eastern Amateur Association's downhill ski race, speeding over the 11/8-mile course in 1 minute 57.9 seconds. He topped 27 other contestants.

Downhill Open

 1 Sidney Russel, PMSC ....................... 1 57.9
 2 Elmer Runyon, Gould Aced. OC .............. 2 05.3
 3 Avon Helton, PMSC (FIS) ................... 2 06.1
 4 Julian Thompson, PMSC ..................... 2 06.4
 5 Ed Blood, U of NM (FIS) ................... 2 22
 6 Stanley Twitchell, PMSC ................... 2 22.5
 7 Dick Dresser, PMSC ........................ 2 23.3
 8 Wm. Andrews, Uncanoonuc S C ............... 2 25.1
 9 Wm. Lever, PMSC ........................... 2 29.1
10 Dick Higgins, PMSC ........................ 2 30.1
11 Albert McAuslan, Jr., Newton Ski Runners... 2 34.9

Back to Top | Home


Skinner Sets Run Record

1938

MANCHESTER, N. H., March 3— Setting a new record for the three-quarter-mile trail at Uncanoonuc Mountain, Ryden Skinner of Manchester, a student at B. U. Law School, won the Class 3 downhill ski race in 1 minute and 45 seconds today. Skinner raced under the colors of the Hell Divers.

Richard Gallaher(sic) of Andover Mass., unattached, was second, 1:47.5 with John Howe and Paul Bourque of the Wotan Ski Club, tied for third in 1:53. The Summary:(same as following Article)

Back to Top | Home


Skinner of B. U. Wins Class C Downhill

MANCHESTER, N. H., March 3— Ryden Skinner, Boston University law school student wearing the colors of the Hell Divers Club of Hanover smashed the course record in today's class C downhill sanctioned race of the Uncanoonuc Ski Club

Skinner, riding the club's trail at Uncanoonuc mountain in Goffstown, travelled the slow course in 1:45, smashing the record by several seconds. Dick(sic) Galaher of Andover Mass., unattached, also broke the record, coming in 1:47.5.

 1—Ryden Skinner, Hell Divers ................ 1 45
 2—R Galaher, unattached ..................... 1:47.5
 3—John Howe, Uncanoonuc ................... 1:53
 4—Paul Bourque, Wotan S. C. ..................... 1:53
 5—H. M. Weiner, Harvard S. C. ................... 1:57
 6—C. Algren, A. M. C. ................... 1:59.5
 7—P. Field, Harvard S.C. ..................... 2:00.5
 8—R. Depinquentaine, Wotan S C ............... 2 02.5
 9—D. Greenwood, The Wildcats ................ 2:03
10—D. Worcester, unattached ........................ 2:05
11—R. Comey, Harvard S. C. ... 2:09
12—O. Whipple, Concord S. C. ................. 2:11
13—A. Harden, Wotan S. C. ................ 2:09
14—D. Linscott, Concord S. C. ................ 2:15
15—L. Merritt, Uncanoonuc S. C. ... 2:16
16—D. Friberg, Uncanoonuc S. C. .............. 2:17
17—N. Bell, A. M. C. ................ 2:17
18—E. Bartlett, Uncanoonuc S. C. ......... 2:18
P. Crafts, U. S. C ... D.N.F
R. Grossman, U. S. C. ....................... D.N.F
P. Sheeline, Harvard S. C. .................. D.N.F
M. Ackery, Concord S. C. .................... D.N.F
 

HAND WRITTEN NOTE PASTED IN SCRAPBOOK:
Hope to see you and Bill there. I will try to answer your letters in the near future. Yours, Sam Harden

Back to Top | Home


Sugar Slalom To Meservey

Dartmouth Skier Wins Shaw Trophy

[Special Dispatch to The Herald]
BURLINGTON, Vt., April 28—
Robert Meservey of the Dartmouth Outing Club today won the Shaw perpetual trophy by taking first place in the Stowe Sugar slalom, running the 42 gates on the upper part of the Mount Mansfield Nose Dive in two minutes one second.

Fifteen-year-old Marilyn Shaw of Stowe won the woman's title, while Harold Codding of Sun Valley, Ida., took the F. I. S. title, turning in the best time of the day, 1:53. The largest field for a skiing event in the country, 162, took part.

 
Men's Divisions
 1 Robert Meservey, Dartmouth O.C. .......... 2 02
 2 C. Schwartzenback, Amateur S. C. N. Y. C.. 2 08
 3 Victor Constant, Norwich U. .............. 2 09 2
 4 C. O. Burg, Jr., Mt Mansfield S C ....... 2 10 2
 5 J. Houghton, Red Birds, Montreal ......... 2 11 2
 6 Sandy Schouffler, Boston ................. 2 12 4
 7 Finn Ferner, Harvard ..................... 2 15 1
 8 Elwood Ireland, Mt Mansfield S C ......... 2 18
 9 Jack Wilkins, Lake Placid S. C. .......... 2 18 2
10 Mahlon Wells, Northfield, Vt. S C ....... 2 18 4
11 John Fletcher, Burlington ............... 2 22 3
12 Bradley Benedict, Amherst ................ 2 23
13 Peter Patch, U. of Vermont ............... 2 23 3
14 Harry Pangman, Montreal .................. 2 24 4
15 Edward Cole, Berlin, N. H. ............... 2 25
16 D. Friberg, Uncanoonuc S. C. ............. 2:17
17 N. Bell, A. M. C. ........................ 2:17
18 E. Bartlett, Uncanoonuc S. C. ............ 2:18
P. Crafts, U. S. C .......................... D.N.F
R. Grossman, U. S. C. ....................... D.N.F
P. Sheeline, Harvard S. C. .................. D.N.F
M. Ackery, Concord S. C. .................... D.N.F
 
Women's Divisions
 1 Marilyn Shaw, Mt. Mansfield S C ................. 2 19
 2 Rebecca Fraser, Woodstock, Vt. Vt. S C ........... 2 35 3
 3 Betty Wollsey, Amateur S C, N Y .................. 2 36
 4 Barbara Shaw, Mt Mansfield S C .................. 2 43
 5 Gertrude Mann, Penguin's S C Montreal............. 2 46 4
 6 Stevia Korzon, Otto S C Rutland, Vt............... 2 48
 7 Mrs. J. Amme Cook, Mt Mansfield S C .............. 2 54 2
 8 Peggy Johnson, Montreal .......................... 2 55 2
 
F. I. S. Divisions
1 Harold Codding, Sun Valley, Idaho ...................... 1 53
2 Kerr Sparks, Jr. Mt Mansfield S C .............. 2 07
3 Miss Marian McKean, Beverly, Mass. .................... 2 23 2
4 Howard Moody, Mt. Mansfield S C ...................... 3 30 2
   

Back to Top | Home


Galaher Winner At Uncanoonuc

1939

Paces Field of 70 Skiers; Libby Till Women's Winner

Racing down the U. S. C. trail in one minute 46 seconds, just a second off the record established for the course last year, Bob Galaher of North Andover, Mass., a member of the Uncanoonuc Ski club, captured top honors in the annual Uncanoonuc downhill race at Goffstown Sunday morning.

Galaher paced a field of 70 skiers, largest number of competitors entered in this event since it was started in 1934.

Back to Top | Home


Bob Galaher Wins Race at Uncanoonuc Ski Club

MANCHESTER, N. H., Feb. 2— Heading a record field of 70 entries, Bob Galahar(sic) of North Andover, Mass., won the annual downhill race of the Uncanoonuc Ski Club at the Mountain course in Goffstown today. His time was 1.45, a second less than a record set last year by Ryden Skinner of this city. A team from Phillips Exeter Academy captured the team trophy. The summary of the first 10 follows:

 1—Robert Galahar(sic), No Andover ................. 1:46
 2—Fielding Brown, Phillips Exeter.................. 1:47
 3—Herbert S Allen Jr, Phillips Exeter.............. 1:48
 4—Andrew Blaski, Manchester ....................... 1:50
 5—Henry Wheeler III, Manchester ................... 1:50
 6—Newell C Ordway, Eliot, Me ...................... 1:50:5
 7—Clarence Ahlgren, Manchester .................... 1:51
 8—William E Andrews, North Andover ................ 1:52:5
 9—Peter C Crafts, Uncanoonuc....................... 1:52:5
10—Graham R Taylor Jr, Phillips Exeter ............. 1:52:5

Back to Top | Home


Hand typed, presumably by Bob Galaher:

SUNDAY'S MOOSILAUKE RESULTS

Place Name Club Affiliation Time
 
 
    Min. - Sec.
 1 R Morse D.O.C. Freshman A 0-54.1
 2 J. K. Snobble D.O.C. Freshman A 0-55.2
 3 Edward Cole Plymouth Ski Club 0-55.3
 4 Bernard Murphy Northern Ski Devils 0-58.0
 5 Stephen Knowlton Holderness School Ski Team 0-59.0
10 Blasik U.S.C "B" 1-00.1
16 Galaher U.S.C "B" 1-01.0
16 Harden U.S.C "C" 1-01.0
25 Andrews U.S.C "B" 1-02.0
29 Bourque U.S.C "C" 1-00.1
40 DePinquertaine U.S.C "C" 1-08.1
47 J. Kennard U.S.C "B" 1-10.2
51 Gove U.S.C "C" 1-13.1
53 Starr U.S.C 1-14.1
58 L. Kennard U.S.C 1-21.0

 
Team Scores -
 
1. D.O.C. Freshmen A 2.49.3
2. Northern Ski Devils 3.00.0
3. Holderness School 3.00.4
4. Uncanoonuc B 3.03.2
     

Back to Top | Home



WEBBER CUP FOR MEN

 
Warren Chivers
Winning 1941 Webber Cup


 1— Warren Chivers, Vermont Acad .............................. 2:22.3
 2— Peter Garrett, Hochgebirge .............................. 2:23.2
 3— Robert Meservey, D O C .............................. 2:25.3
 4— Wendell Cram, Otter .............................. 2:29.3
 5— Francis McLellan, Black and Blue .............................. 2:31.4
 6— Howard Chivers, Gould Acad .............................. 2:31.4
 7— Dana Hinckley, Schusseverein .............................. 2:34.0
 8— John Tobin, D O C .............................. 2:42.3
 9— Ray Ellis, unattached .............................. 2:43.4
10— E F Little, D O C .............................. 2:47.0
11— Sid Russell, P M S C .............................. 2:47.3
12— Ed Poirier, F S C .............................. 2:50.2
13— William Cochrane, unattached .............................. 2:50.3
14— Johnson, A M C .............................. 2:51.0
15— Ryder Skinner, Uncanoonuc .............................. 2:51.4
16— Vernon Cram, Otter .............................. 2:52.3
17— Duncan Reid, Harvard .............................. 2:51.3(sic)
18— Edward Gilson, Amherst .............................. 2:55.4
19— W K Verplanck, Yale .............................. 2:58.2
20— Francis Noury, Uncanoonuc .............................. 2:58.3
21— James Dallas, Salem Ski busters .............................. 2:59.2
21— Andrew Hardin, Uncanoonuc .............................. 2:59.2
23— Malcom McLane, Unattached .............................. 3:00.1
24— H E Reilly, D O C .............................. 3:01.2
25— F Ireland, Gould Academy .............................. 3:03.2
26— W M Shaw, A M C .............................. 3:06.0
26— Phil Ball, A M C .............................. 3:06.0
30— William Andrews, Uncanoonuc .............................. 3:07.0
31— Hans Huessy, D O C .............................. 3:09.4
33— William Athrop, Harvard .............................. 3:01.2(sic)
34— Willam Epply, D O C .............................. 3:12.4
35— Eric Barradale, D O C .............................. 3:13.0
36— Kent Hutchinson, D O C .............................. 3:14.2
37— Edward Tankard, W S C .............................. 3:18.0
38— Ken Dodge, W S C .............................. 3:18.0
39— Phil Field, Harvard .............................. 3:20.0
40— Dave Emerson, W M S R .............................. 3:24.0
40— V W Carpenter, Yale .............................. 3:24.0
42— Robert Frye, D O C .............................. 3:25.3
43— Adams Carter, unattached .............................. 3:26.1
44— Bert L. Lindenhall, Wildcats .............................. 3:26.2
45— Phil Putschner, D O C .............................. 3:26.3
46— William Halsey, A M C .............................. 3:27.0
47— Richard Bardley, D O C .............................. 3:31.3
48— Paul Glover, clark school .............................. 3:32.0
49— Jake Nunnemacher, D O C .............................. 3:34.1
49— Joseph Fahey, Black and Blue .............................. 3:34.1
51— Fred Chamberlain, D O C .............................. 3:36.0
52— F King, Harvard .............................. 3:40.3
53— Norman Palmer, Franconia .............................. 3:41.2
54— C G Gay, Black and Blue .............................. 3:42.0
55— J C Moore, D O C .............................. 3:43.4
56— Robert Galaher, Uncanoonuc .............................. 3:44.1
57— Robt Pinquertaine, Uncanoonuc .............................. 3:47.2
58— John Dexter, W M S R .............................. 3:48.0
59— Dan Rogers, Win S .............................. 3:52.4
60— Robert Wells, D O C .............................. 3:53.4
61— David Downing, UNATTACHED .............................. 3:57.4
62— Ed Dickson, W M S R .............................. 4:01.4
62— Phil Anderson, Harvard .............................. 4:03.2
64— Arthur Connelly, Tecumseh .............................. 4:08.4
65— Dave Arnold, Harvard .............................. 4:20.3
66— Russell King, A M C .............................. 4:18.1
67— A B Emmons, W M S R .............................. 4:22.4
68— Richard Wood, Harvard .............................. 4:26.4
69— Tom D Cabot Jr. Harvard .............................. 4:52.2
70— Frank Pickard, W M S R .............................. 5:28.0

Back to Top | Home